מהו ביופידבק

טיפול טבעי בחרדה

ביופידבק, כשמו, הוא משוב המראה לנו את תגובות הפיזיולוגיות של הגוף.
מצבי מתח, חרדה ופחד מלווים לרוב, בסימפטומים פיזיולוגיים כמו דפיקות לב מהירות, הזעה בכפות הידיים, נשימות מהירות, מתח בשרירים, ועוד.

טיפול טבעי בחרדה

מסך המחשב שמקבל נתונים מהמטופל

ישנם מכשירי הביופידבק שונים המודדים מדדים שונים כמו קצב נשימה, שינויים בדופק הלב, הזעה, שינויי טמפרטורה, מתח שרירים. כל מכשיר מתחבר באופן שונה לאצבעות  הידיים, לתנוך האוזן או לשרירים וכל חיישן מודד מדד שונה. המידע מעובד לגרף או לתנועות אנימציה הנראות על מסך של מחשב. המטופל והמטפל יכולים לעקוב אחר השתנות תגובות הגוף.
במהלך הטיפול המטופל לומד שיטות רגיעה  שונות מתרגל ומפנים אותן ורואה בצורה גרפית כיצד התגובות הפיזיולוגיות מושפעות ממצבו הנפשי. הוא לומד להפריד בין מצבים רגשיים שונים לבין התגובות הגופניות.

טיפול טבעי בחרדה- רקע פיזיולוגי

בני האדם כמו בעלי החיים בכלל  נפגשים בחייהם במצבים מסוכנים שאליהם יש להגיב בצורה מיידית כדי להציל את חייהם למשל לברוח במהירות או להילחם בגורם הסכנה. לצורך זה חייב הגוף להתגייס – השרירים צריכים להיות פעילים במידה מרבית, הלב – מזרים דם מהר יותר, לחץ הדם עולה, הנשימות הופכות מהירות יותר כדי לספק יותר חמצן לגוף, מופרשת יותר זיעה כדי לקרר את הגוף המתחמם.
המערכת האחראית על הפעלת התגובות הללו היא מערכת העצבים הסימפתטית. לעומתה המערכת הפארסימפתטית אחראית על החזרת הגוף לתפקוד רגיל משחולפת הסכנה.
בחיים המודרניים יש יותר ויותר מצבים שבהם הגוף פועל כאילו הוא בסכנה גם כשזו לא סכנת חיים ודאית כמו למשל חרדה מגורמים שונים כמו ממעליות / טיסות / טיפולי שיניים, חרדת בחינות או מצבי מתח בעבודה ובבית.
גם כאן הגוף מגיב כמו לסכנת חיים והמערכת הסימפתטית מפעילה את התגובות הפיזיולוגיות הנ"ל.
תגובות אלו גורמות לקושי בתפקוד היומיומי ומצבי מתח מתמשכים עלולים לגרום תשישות של מערכת העצבים  כך שכל גירוי קל יגרום להקפצת המערכת.
כמו כן עלולות להופיע בעיות רפואיות שונות כמו עלית לחץ דם, תסמונת המעי הרגיז, קשיי הרדמות ושינה, כאבי ראש, פיברומיאלגיה, אקזמות שונות בעור, ירידה בפעילות מערכת החיסון ועוד.
קיימות שיטות רגיעה והרפיה שונות – החל מתרופות ותכשירים טיבעיים כמו צמחי מרפא, פרחי באך, וכלה ביוגה, מדיטציה, רפלקסולוגיה וביופידבק.
כל שיטה מאלה שהוזכרו יש יתרונות וחסרונות. מהם יתרונות הביופידבק?
השימוש בביופידבק והמודעות לתגובות הגוף בעת מתח ולימוד היכולת להירגע מועילה מאוד למטופל לחוש ביטחון באפשרותו  לשלוט בתגובות הפיזיולוגיות של הגוף ולהתגבר על מצבי מתח וחרדה.
מחקרים מראים שמטופלים שהפנימו ותרגלו שיטות הרפיה וקבלו משוב באמצעות מכשירי הביופידבק על תגובות הגוף הצליחו ליישם את שיטות הרגיעה וההרפיה לאורך זמן בהשואה לקבוצת מטופלים שלמדו את אותן שיטות ההרפיה אבל ללא שימוש במכשירי הביופידבק.
יתרון נוסף בשיטה הוא האפשרות ליישם  את שיטות הרגיעה שנלמדו בכל מצבי המתח המזדמנים בחיים גם ללא תלות במטפל – כשהשיטה נלמדת על ידי המטופל הוא יכול לישם אותה בכל זמן.

תחום חשוב בו יכולים טיפולי ביופידבק לעזור הוא ההתמודדות על הפרעה כפיתית טורדנית(OCD) . תסמונת זו מלווה במחשבות טורדניות החוזרות על עצמן, ובחרדות ומטופלת בדרך כלל בטיפול פסיכולוגי – CBT – ולעיתים גם בתרופות נוגדות דיכאון. ניתן ללוות טיפול זה או אחר בטיפולי ביופידבק במטרה לסייע למטופל להתמודד טוב יותר עם החרדות אותן הוא חווה.
מחקרים שבדקו את השפעת הביופידבק מצאו שהטיפולים ימועילים לבעיות כמו כאבי ראש, מעי רגיש, הפרעות שינה, חרדת מבחנים , חרדה מטיסות, מעליות וכדומה,טינטון, הפרעות קשב וריכוז ועוד.

טיפולי ביופידבק – תאורי מקרה

רננה – (שם בדוי) לומדת בכיתה ה'. רובם ככולם של תלמידי הכיתה הם תלמידים מוכשרים ובעלי יכולות גבוהות. גם רננה היא ילדה נבונה מאוד ומוכשרת בתחומים שונים  אבל סבלה מחששות ומתחים מבחינות והתקשתה להתמודד עם הלימוד הדרוש לפני הבחינה – נהגה לשכוח את החומר הדרוש למבחן בבית הספר כך שלא יכלה ללמוד באופן מסודר, סבלה מכאבי בטן וקושי להרדם לפני מבחן.
רננה הגיע אלי לטיפול. הסברתי לה מעט על מתח ומה הוא מחולל בגופנו וכן כיצד ניתן להתמודד איתו. לימדתי אותה שיטות הרפיה שונות מהן בחרנו שיטה אחת שאיתה הצליחה להרגע כפי שנראה כשהתחברה לחיישני הביופידבק. רננה תרגלה את השיטה בקלינקה ובבית והצליחה לשלוט בתגובות הגוף למתח.
בהמשך בקשתי מרננה שתרשום את שלבי המתח שהיא מרגישה מהרגע שמודיעים על קיום מבחן בכיתה ועד לכתיבת המבחן. חיברתי אותה לחיישני הביופידבק וראינו איך המתח אכן עולה בשלבים השונים של ההכנה למבחן.
בשלב הבא עברנו על שלבי המתח  בקשתי מרננה שתראה את עצמה בכל שלב ושלב  שרשמה אבל תוך כדי ביצוע שיטת הרגיעה אותה תרגלה ושנבחרה כשיטה היעילה ביותר והמועדפת עליה.
ראינו שלמרות  שבעבר היו תגובות של הגוף למתח שנבנה עם שלבי ההכנה למבחן – כשרננה בצעה את שיטת הרגיעה , התגובות היו מתונות ביותר ורננה הצליחה לשלוט בהן.
גם בכיתה ובבית – היא הצליחה להתמודד טוב יותר עם הלימוד לקראת המבחן וגם היא הבחינה עצמה בזמן התרחשותה.
כיום רננה היא ילדה רגועה. מתפקדת היטב בבית ובכיתה.
************************
בני, שם בדוי, תלמיד בכיתה ז'. ילד רגיש , עולה חדש שמתקשה להתגבר על פערי התרבות  ונפגע פעמים רבות מהערות שהעירו חבריו לכיתה, או מהתנהגות זו או אחרת.
בנוסף מתקשה לעמוד במטלות הלימודיות, שרוי במתח גדול שגורם לו פעמים רבות להרגיש לא טוב פיזית, לחלות במחלות שונות של מערכת הנשימה ולהעדר לעיתים קרובות מבית הספר.
כשהגיע אלי- אחרי שראינו ביחד את תגובותיו במהלך חיבור למכשיר הביופידבק, הסברתי לבני מהו מתח, ממה הוא נגרם ולמה הוא גורם וכיצד ניתן להתגבר עליו.
בהמשך לימדתי אותו טכניקות הרפיה שונות ואחרי שתרגל אותן גם כשהיה מחובר לחיישנים של הביופידבק, בחרנו את השיטה שבה נתמקד שהייתה היעילה ביותר והנוחה ביותר עבורו.
בקשתי שיתרגל גם בית.
בטיפולים הבאים העמדנו בקליניקה סיטואציה בה חברי הכיתה שלו פוגעים בו ומעליבים אותו, בני התבקש תוך כדי ליישם את שיטות הרגיעה ולנסות להוריד את סף המתח.
דברנו על הבדלי ההתנהגויות בין מה שהוא מכיר לבין מה שהוא חווה בכיתה ואיך ניתן להתגבר על התחושות שנגרמות לו בשל כך.
תוך כדי החיבור למכשיר הביופידבק בקשתי מבני שיאמר לעצמו שהוא מסוגל להתגבר על המתח, להתיחס בשלוות נפש להתנהגות החברים, לחוש את עצמו כאלו עטוף במגן מרוח בשמן שכל החיצים שמגיעים אליו מחליקים ונופלים והוא עצמו לא נפגע.
בני הפנים את המסר, השתחרר מהמתח שבו היה נתון,
כעת קל לו יותר להתחבר לבני כיתתו, הוא מרגיש הרבה יותר נינוח בכיתה ונעדר הרבה פחות מהלימודים.
גם בנושא הלימודי חל שיפור הוא מקבל עזרה בחלק מהמקצועות  ומתייחס ללימודים בצורה יותר רגועה.
************************
אילת (שם בדוי) , מורה מוכשרת נשואה עם 3 ילדים סבלה ממגרנות קשות . היא קבלה כדורים נגד כאבים אבל הכדור גרם לה לישון וכך לא יכלה לתפקד בזמן התקף מגרנות.
שאלתי את א' אם היא נמצאת במתח בחיי היום יום, התשובה היתה שלילית. כשחיברתי את א' למכשיר הביופידבק התברר לה שהיא אכן נמצאת במתח. א' היתה מאוד מופתעת מהתגלית והחליטה לשנות את כל היחס שלה למתרחש סביבה – היא למדה להיות רגועה, תרגלה נשימות והרפיות וישמה אותם בחיי היום יום.
התקפי המגרנות ירדו באופן משמעותי!

טיפול טבעי בחרדה

סגור לתגובות.